Loskop Marathon 2015

Please use the search form below to find your results.

racenumber: 
name: 
surname: 
distance: 
gender: 
club: 

 racenumber   name   surname   distance   gender   time   club 
 
Please enter a search phrase...
 



2015 Loskop Marathon series winners

Male: 50km Overall

# Race # Name Surname Club Time
1. 5669 Vincent Seng Johannesburg Metro Police Athletic Club 02:51:29
2. 6601 Joseph Mphuti Sibanye Gold Driefontein 02:52:10
3. 4340 Charles Tjiane Maxed Elite 02:53:32
4. 6442 Brighton Chipere NEDBANK 02:57:37
5. 6447 Felix Musharwa NEDBANK 02:59:08
50km Male Winner - Vincent Seng

Female: 50km Overall

# Race # Name Surname Club Time
1. 7013 Jenniffer Koech NEDBANK 03:26:36
2. 4700 Salomé Brits UNKOWN 03:40:01
3. 1306 Lesley Train Austin Krugersdorp 03:41:10
4. 4834 Emmerentia Rautenbach NEDBANK 03:43:19
5. 5046 Jane Mudau Pietersburg Road Runners 03:43:49
50km Female Winner - Jennifer Koech

Male: 21,1km Overall

# Race # Name Surname Club Time
1. 3283 Retsepile Khotle Benoni Northerns 01:11:13
2. 3361 Luwis Masunda NEDBANK 01:11:56
3. 3360 Colin Parura NEDBANK 01:12:09
4. 3296 Tebogo Pulasa Dwars Rivier MC 01:13:01
5. 2497 Amos Thanjekwayo Midack AC 01:13:57
21km Male Winner – Retsepile Khotle

Female: 21,1km Overall

# Race # Name Surname Club Time
1. 3246 A. Gladys Lukhwareni Cool Run 01:34:14
2. 3357 Anieta Obrien UNKNOWN 01:34:19
3. 2214 Judith Peo Maxed Elite 01:37:22
4. 2371 Lerentia Strydom Eskom Gijimas 01:38:14
5. 3259 Nkeke Gift Ramabele Eskom Gijimas 01:38:53

21km Female Winner - Gladys Lukhwareni
2015 Loskop Marathon series category winners


Male: 21,1km Junior category

# Race # Name Surname Club Time
1. 3457 Thulane Lekhulen EHLANZENI 01:18:19
2. 3512 Sunday Mkhatshwa Gert Sibande RR 01:21:16
3. 3445 Albert Zikode EHLANZENI 01:21:32

Male: 21,1km Veteran category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2898 Johan Gouws Alberton 01:30:18
2. 3317 Kholofelo Malaka Loskop Valley MC 01:31:46
3. 3024 Mfana Ngwenya Eskom Gijimas 01:38:36

Male: 21,1km Masters category

# Race # Name Surname Club Time
1. 3271 Linda Maphanga Anglo American 01:26:13
2. 2902 Alan Smith Mercury MC 01:43:38
3. 2048 Johannes Masemola SASOL MC 01:51:50

Male: 21,1km Grandmaster category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2901 Cyril Vergie Mercury AC 01:50:17
2. 2684 Ken Poole Jeppe Quondam AC 02:03:16
3. 2390 Hein du Toit Wingate RR 02:04:33

Male: 21,1km walkers category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2415 Lebeauf von Benecke Run / Walk for life 02:10:41
2. 2891 Junior Moatshe Addictedtolife 02:15:13

Female: 21,1km Junior category

# Race # Name Surname Club Time
1. 3368 Marizel Cilliers AGAPE 01:56:06
2. 3044 Reene-Mari Luus Rooies Hardloop Klub 02:00:03
3. 3084 Martinique Stoltz Rooies Hardloop Klub 02:02:41

Female: 21,1km Veteran category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2380 Linah Nomsa Mhlongo Eskom Gijimas 01:41:46
2. 3018 Catherine Onkematse Naane Driefontein AC 01:44:42
3. 3108 Florence Molawa ArcellorMittal 01:56:45

Female: 21,1km Master category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2174 Jacqueline Frey Khosa AC 01:53:27
2. 3200 Linda van der Gryp Krugersdorp RR 01:58:00
3. 2491 Ronel Fourie Transnet 02:14:47

Female: 21,1km Grandmaster category

# Race # Name Surname Club Time
1. 3359 Frances van Blerk NEDBANK 01:58:28
2. 2728 Busisiwe Kubheka SASOL MC 02:16:34
3. 3612 Martie Voges Arcelormittal VT 02:20:58

Female: 21,1km walkers category

# Race # Name Surname Club Time
1. 2457 Makhadzi Madi Eskom AC 02:21:25
2. 2444 Kate Hulett Nelspruit MC 02:24:36

Male: 50km Veteran category

# Race # Name Surname Club Time
1. 4340 Charles Tjiana Maxed Elite 02:53:32
2. 6442 Brighton Chipere NEDBANK 02:57:37
3. 7339 Butiki Jantjies MR PRICE 03:00:34

Male: 50km Master category

# Race # Name Surname Club Time
1. 508 Gideon Radebe Anglo American 03:30:04
2. 7225 Israel Madibana ESKOM Gijimas 03:33:34
3. 601 Dieter Stapel Benoni Northerns 03:37:46

Male: 50km Grandmaster category

# Race # Name Surname Club Time
1. 4607 Theo Swanepoel Kempton RR 03:55:12
2. 5074 Don Charles NEDBANK 04:04:10
3. 4415 Johan Nel Irene AC 04:09:13

Male: 50km Walkers category

# Race # Name Surname Club Time
1. 5488 Martin Vilakazi Mpumalanga SAPS 05:33:37
2. 6551 Welcome Mabuza Eskom Gijimas 05:40:04

Female: 50km Veteran category

# Race # Name Surname Club Time
1. 1306 Lesley Train Austin Krugersdorp 03:41:10
2. 7413 Lindy Benson Bedfordview CC 03:52:23
3. 6469 Mitsie vd Westhuizen Runavation 03:52:42

Female: 50km Master category

# Race # Name Surname Club Time
1. 5046 Jane Mudau Pietersburg RR 03:43:49
2. 5966 Ansie Breytenbach Irene AC 04:00:25
3. 4008 Rita van Wyk Boksburg AC 04:24:49

Female: 50km Grandmaster category

# Race # Name Surname Club Time
1. 4872 Patricia Shaw Benoni Northerns 05:10:00
2. 855 Maylah Pieterse UNKOWN 05:26:01
3. 5119 Teressa Roux Lewensentrum AC 05:47:33

Female: 50km Walkers category

# Race # Name Surname Club Time
1. 1234 Sandra Steenkamp Irene RRC 05:36:13
2. 4085 Belinda Hope Natal Carbineers 06:20:22

FOREVER Loskop Marathon Series proudly presented by DCSR under the auspices of Middelburg Marathon Club.
Sponsor FOREVERSponsor Middelburg Marathon KlubThe Department of Culture, Sport and Recreation MpumalangaMpumalanga, the place of the rising sunComrades Marathon Qualifier

We salute our sponsors:

FOREVER Resorts Lodges Hotels Retreats Department of Culture, Sport and Recreation MpumalangaSealy PosturepedicO.H. FrewinMiddelburg Marathon ClubStay Awake Jumpstart